
Har en Nissan Patrol 2,8L 1998 mod med Y61 motor som har havarert. Det begynte rett før sommerferien, da jeg byttet filtre og motorolje (byttet denne gang fra mobil til castrol, begge fullsyntetiske 10w - 40 oljer), slik jeg alltid gjør før jeg drar på sommerferie med bil og campingvogn. Rett etter oljeskiftet fikk jeg en liten olje lekkasje på venstre side i forkant av motoren, som så ut som om det lakk litt ut fra pakningen ved bunnpannen i området der returslangen/røret fra turboen går inn i blokken.
Bunnpannen ble løst ned, og pakningen skiftet (fant ingen feil på denne),satt inn med pakningstoff og remontert. Samtidig begynte oljetrykkslampen å lyse etter oppstart, og slukket ikke før motoren hadde gått i ca 30 sek (hver gang), eller ble forsiktig ruset. Byttet så olje tilbake til mobil olje, symtomene ble svakere, men problemene vedvarte. Var så på verksted, men de klarte heller ikke å finne ut hvor lekasjen var, og veksmesteren mente jeg antakligvis hadde en defekt oljetrykksbryter som lå å fusket.
Kjørte bilen 2400 km i ferien uten problemer, fortsatt med oljelekkasje (ca en god spiseskje på bakken når bilen ble parkert for natten) men ikke med noe merkbart olje forbruk på peilepinnen hele ferien. I midlertid ble oljetrykkslyset stående lenger på ved oppstart av motoren, og kom sågar sporadisk på om motoren sto lenge å gikk på tomgang.
Tok på dette tidspunkt kontakt med flere verksteder for råd og veiledning da dette bekymret meg sterkt, og jeg ønsket å få oljetrykket målt, men ingen hadde tid eller anledning til å hjelpe meg med dette.Dette endte desverre med at i rushtrafikken (krypkjøring) hjemover begynte oljetrykkslampen på nytt å lyse og før jeg fikk bilen ut på veiskulderen, og stoppet motoren, var havariet et faktum.Det viser seg nå at alle rammelagrene er røket, med skader på veivaksel etc. Mekanikeren som har demontert lagrene sier det er et snålt fenomen, da det ikke er noen misfarging på noen av lagrene, noe han mener tyder på at dette må ha skjedd helt plutselig/akkutt.
Har noen en god teori om hva som kan ha skjedd? Noen som vet om,eller har en rimelig motor/deler på lur? Alle tips mottas med stor takk! (det koster jo en formue bare i deler)